1. Część artystyczna
2. Warsztaty Aktywności Obywatelskiej
3. Część obywatelsko-debatancka
Poniżej to, co w każdej części się wydarzy:
Część artystyczna:
- Na podstawie dostarczonych nam przez regionalistów historii, podań i legend napiszemy książkę, która w atrakcyjny sposób przedstawi te historie wszystkim, nawet tym, którzy na historię reagują odczynem alergicznym. Bo to będzie szałowa powieść kryminalno-fantastyczna o wartkiej akcji, bohaterach z krwi i kości, napisana tak, jak najlepsze światowe bestsellery. Przy jej tworzeniu popisać się mogą pisarze, redaktorzy, graficy komputerowi, korektorzy, ilustratorzy i im podobni. Nie bójcie się, wszystkiego się nauczymy.
- Stworzymy scenariusz i na jego podstawie przygotujemy spektakl teatralny. Nie akademię, nie szkolny teatrzyk, ale prawdziwy spektakl, jak u Warlikowskiego, czy Lupy. Wykażą się tu aktorzy, tancerze, scenografowie, spece od muzyki, kostiumów, rekwizytów, organizacji sceny, a także, uwaga, uwaga, bogowie i boginie reżyserii. I tu także przed nami moc warsztatów, szkoleń, śmiechu i zabawy. Jeśli pojawią się łzy, to tylko radości po owacjach na stojąco.
- Spektakl nagramy na płytę w profesjonalnym studiu nagrań. Powstanie słuchowisko, będące nie tylko zapisem tego, co pojawi się na scenie, ale wzbogacimy je o tysiące dźwięków, odgłosów i efektów, które sprawią, że opowiedziane historie nie tylko usłyszymy, ale staną nam przed oczyma duszy jak żywe, jak na filmie, z tym, że obraz zapisze się nie na taśmie filmowej, ale w wyobraźni słuchaczy. Tu oprócz aktorów najwięcej do powiedzenia będą mieli miłośnicy muzyki, efektów specjalnych, komponowania, miksowania, a także obróbki i montażu dźwięku. Także ci, którzy dziś jeszcze tego nie potrafią. Od czego mamy specjalistów.
- Wszystkie nasze działania wymagają zachowania dla potomności, dlatego na pewno zadowoleni będą fotograficy i filmowcy. Niestety, sprzęt muszą mieć swój.
W tej mieszanej, artystyczno-politycznej części poznamy wywodzącą się z teatru i terapii psychologicznej technikę dramy i wykorzystamy ją do działań obywatelskich. Nauczymy się, jak załatwiać sprawę swoją i lokalnej społeczności w urzędzie, jak rozmawiać z urzędnikami, jak dbać o to, byśmy zawsze byli poinformowani, co wobec nas planują władze, co to są konsultacje społeczne i dlaczego warto je stosować, a także jak możemy pomóc samorządowcom w trudnym dziele rządzenia poprzez współuczestnictwo, czyli społeczną partycypację. W atrakcyjny sposób przekonamy się, dlaczego warto angażować się w życie społeczne i obywatelskie, co tracimy przez naszą bierność i dlaczego postawa to i tak nie ma sensu, bo jeden człowiek nic nie zmieni to najgorsze, co możemy zrobić. W tej części błyszczeć będą zarówno ludzie kochający scenę aktorską, jak i polityczną. Jestem pewny, że pojawia się wśród nas społeczni liderzy, których kompetencje przywódcze wzmocnimy, wyposażając ich w wiedzę i umiejętności, które pomogą w dalszej działalności zawodowej i społecznej. Świetnie będą się tu czuły demony organizacji, które zadbają o każdy szczegół i zachęca publiczność spektakli dramowych do aktywnego w nich udziału.
Debaty oksfordzkie
O polityce można rozmawiać kulturalnie i merytorycznie, bez pustych haseł i wyświechtanych frazesów; bez kłótni, pyskówek i taniego populizmu. Pomocne okaże się narzędzie nieco zapomniane, jakim jest debata oksfordzka. Przepytamy kandydatów do rad gminnych, zmierzymy się z kandydatami na najwyższe urzędy w gminach i nauczymy się świadomie wybierać. Wszak głosowanie w wyborach jest najczęstszym środkiem wyrażania naszej opinii o władzy i jej koryfeuszach. Ta część jest dla wszystkich mających prawa wyborcze, dla wszystkich, którzy choć troszeńkę interesują się lokalna polityką, którzy wolą mieć realny wpływ na władze, a nie tylko wylewać żale na internetowych forach. Na poziomie gminy to wciąż jest możliwe. Możesz wpływać na burmistrza, wójta, czy radnego. Na posłów w sejmie już nie.
Przypominam, że można wziąć udział w całym projekcie lub w jego części. Wystarczy się tylko zadeklarować mailowo lub telefonicznie: 697 884 559, albo osobiście podczas spotkań rekrutacyjnych, o których poinformujemy w najbliższych dniach.
Więcej o projekcie w poście Czym zajmiemy się podczas projektu oraz Rusza nowy projekt - chcemy cię w nim
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz