O teatrze

Teatr powstał w styczniu 2011 roku z inicjatywy Piotra Michalaka i początkowo działał przy Stowarzyszeniu Klub Twórczości Różnej "Cóś innego". Od sezonu 2011/2012, kiedy to wykrystalizował się skład zespołu, teatr działa samodzielnie.

We wrześniu 2011 roku Dwa Teatry pojawiły się na najważniejszm wydarzeniu kulturalnym polskiej prezydencji, na Europejskim Kongresie Kultury w ramach wydarzenia Wyprzedaż, gdzie pokazano spot promujący teatr. Filmik można było oglądać pierwszego dnia wydarzenia. Po zakończeniu EKK spot wciąż można zobaczyć w oryginalnym kontekście na stronach Kongresu, a także na naszym kanale na YouTube.

Chcemy być zwierciadłem polskiej prowincji, teatrem peryferii geograficznych, artystycznych i mentalnych, wystawiać współczesne polskie sztuki teatralne, które dotyczą życia prowincji, jej mentalności, problemów, porażek i sukcesów w każdej dziedzinie - społecznej, politycznej, obyczajowej i artystycznej.

Pierwsza premiera: Pasja. Od cierpienia do chwały wg scenariusza Radosława Karbowiaka, w reżyserii Piotra Michalaka i z choreografią Natalii Bąkowskiej miała miejsce 22 kwietnia 2011 w podwrzesińskim Bardzie.

Druga premiera Zrękowiny, czyli widowisko plenerowe z życia dawnych Słowian wg pomysłu Leszka Burzyńskiego odbyła się nocą 25 czerwca 2011, także w Bardzie.

Po zmianach personalnych w 2012 roku ukształtował sie skład teatru, który w kwietniu 2012 r. pokazał  Uliczkę pana Miłosza Piotra Michalaka. Sztuka odbiła się szerokim echem nie tylko we Wrześni. Zespół grał ją w Poznaniu podczas Euro 2012 w ramach akcji Strefa Wolna od Euro, a także w Warszawie. 

Najnowsza premiera, Oddzwonimy do pana Łukasza Szteleblaka (czerwiec 2013), jest pierwszą z laureatek Ogólnopolskiego Konkursu na Peryferyjny Dramat Współczesny, który od 2012 cyklicznie organizujemy i kontynuuje nurt społecznego zaangażowania oraz artystycznego zaskoczenia formą. Filmowy zapis premiery kilkukrotnie emitowała TV Wielkopolska, dzięki czemu mogli się z nią zapoznać mieszkańcy całej Wielkopolski, z największymi ośrodkami, jak Poznań, Kalisz, Konin, czy Piła włącznie.

Spektakl odbił się szerokim echem w Wielkopolsce, na swoje potrzeby zaadaptowała go jedna z konińskich grup teatralnych, złożona z wolontariuszy oraz niepełnosprawnych fizycznie i intelektualnie podopiecznych Fundacji im. Piotra Janaszka Podaj Dalej. Prezentowaliśmy go także w Poznaniu w ramach Dni Godności Niepełnosprawnych Intelektualnie.

Na kolejna premierę przyszło widzom czekać do grudnia 2013 roku. Była ona szczególna z kilku powodów. Po pierwsze wystawiliśmy po raz pierwszy spektakl dla dzieci - Zaginione prezenty autorstwa Piotra Michalaka, po drugie - spektaklowi towarzyszyło słuchowisko (prawdopodobnie jesteśmy pierwszym teatrem w Polsce, który zarejestrował spektakl w formie słuchowiska), a po trzecie - graliśmy go nie w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni, a w miejscach przed Gwiazdką wręcz obleganych - za kasami marketu Kaufland oraz w Galerii Centrum.

Ostatnia jak do tej pory premiera - Zaginione miasto to spektakl dla młodzieży, przygotowany przez młodzież, a porusza problemy bierności społecznej mieszkańców małych miast, atomizacji życia społecznego, zaniku więzi międzyludzkich. Cechą szczególną jest fakt, że spektakl miał potrójną premierę - w Nekli, Miłosławiu i Wrześni.